Poslední úprava: Svoboda dne 6.12.2016

EXKURZE DO BERLÍNA - 22.10.2015

Ve čtvrtek 22. října se 57 žáků druhých ročníků a sexty pod dohledem paní profesorek Hujové a Novodomské sešlo již v 5:45 hod. na parkovišti u kolejí UJEP k odjezdu na exkurzi do Berlína. Všichni studenti dorazili včas, a proto také autobus vyjel podle plánu. Téměř po celou dobu jízdy, což na místo určení bylo zhruba tři a půl hodiny, žáky obohacoval o své znalosti Berlína i Německa jako takového pan průvodce cestovní kanceláře, který celou skupinu po okružní jízdě vedl i skrze velkoměsto.
Prohlídka města začala návštěvou "západní části" (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, nejpopulárnějšího berlínského bulváru Kurfürstendamm, moderní výstavby na Postupimském náměstí – tzv. Sony-Center) a poté i "východní části", tedy například budovy Říšského sněmu, Braniborské brány, Humboldtovy univerzity, nejznámější berlínské třídy Unter den Linden a poté již jen samotného centra Berlína, tedy Alexanderplatzu s televizní věží, Berlínským dómem a radnicí, historickým přechodem mezi oběma částmi Berlína Checkpoint Charlie aj.
Následovala individuální prohlídka města, kterou si každý užil podle svého. Někteří pozorovali Berlín z výšky televizní věže, jiní nakupovali.
Celá výprava se v pořádku vrátila okolo desáté hodiny večerní zpět do Ústí, nabitá řadou zážitků a informací.
Studentům náleží velká pochvala za dochvilnost a vzorné chování. Foto ZDE.
Vilém Maruš / Mgr. Šárka Hujová

Ukliďme svět - 17.9.2015

Tak jsme opět uklidili Svět…! Když jsem se zamyslel nad názvem akce „Ukliďme svět“, nedalo mi to a s pomocí kalkulačky jsem spočítal, jak velkou část světa jsme vlastně uklidili:  Země má zhruba 509 774 100 km2, z toho souš je přibližně jedna třetina, tedy 1,7 mil. km2. Uklízet Střížák přišlo 50 žáků našeho gymnázia a profesorky Z.Neubauerová a A.Petrová. Spolu s několika desítkami dobrovolníků z různých ústeckých škol jsme mohli uklidit asi 5 hektarů kopce – jednu čtyřiatřicetimiliontinu procenta z celkové rozlohy souše!
Nasbírali jsme osm pytlů odpadu, tedy méně než obvykle, což je pozoruhodné, neboť je vidět, že tato kampaň má smysl: naši spoluobčané odhazují v přírodě méně odpadu než dříve. Naše snažení tentokrát sledoval i kameraman regionální televize, a tak mohl zaznamenat, že se nám vydařilo počasí a že opečené buřty na závěr byly zaslouženou odměnou za naše snažení.
Michal Kulič, V8.A

Letiště Drážďany – Zábava i práce - 11. 9. 2015

Dne 11. 9. 2015 se vybraní žáci Gymnázia Jateční zúčastnili akce „future & fun“, která se konala
na letišti v Drážďanech. Akce byla zaměřena na vzdělání a studium po maturitě, volnočasové
aktivity, sport a životní styl.
Po prohlídce letiště a jeho zázemí jsme měli možnost seznámit se s nabídkou vystavovatelů
u jednotlivých stánků, kde nám zástupci českých i německých agentur odpovídali na naše dotazy
a zároveň prezentovali svou činnost. Odnesli  jsme si spoustu letáčků a prospektů, měli  jsme možnost vyzkoušet si tzv. levitjogu, moderní yoyování, zumbu nebo jízdu na kole přes překážkovou dráhu. Celým dnem nás v německém a anglickém jazyce doprovázel velmi sympatický  usměvavý moderátor Berhane Berhane.
Z tohoto dne jsme si přivezli mnoho nových poznatků, hezkých zážitků a vzpomínek. Foto ZDE.
Eliška Láchová, 2. C

Týdenní exkurze - duben 2015

Očima Barbory Bertlové ze 3.A ... ZDE

Deštníková party aneb Exkurze do Rakouska mýma očima - říjen 2014

Vyšlo to! I když jsem v to nedoufal, našli se poslední dva zájemci a my mohli vyrazit. Zbývalo vše připravit, zabalit a vyrazit vstříc novým zážitkům a setkáním.
Deštivé počasí doprovodilo odjezdový den. Všichni byli vybaveni nezbytnými trvanlivými potravinami, někteří dokonce zvolili kyblíky z fast-foodového řetězce.  Po příchodu opozdilců bylo vše připraveno, autobus se mohl dát do pohybu.
První zastávka byla ve Znojmě, kde jsme strávili noc. K našemu překvapení jsme ale nenocovali v Penzionu Eva, nýbrž v Hotelu N. Důvod byl celkem prostý – v Evě byla žloutenka. Zajímavější byla informace o počtu obyvatel v jednotlivých pokojích. U recepce se vytvořila fronta, ze které trčely natažené ruce svírající občanské průkazy.
Po vydatné snídani jsme se vypravili směr Vídeň. Autobus byl ztichlý, bylo cítit všudypřítomné očekávání. Řada z nás neustále sledovala pomalu tmavnoucí nebe. Byli jsme již smířeni, že nás nějaká ta sprška nemine. Pozitivní nálada ale neutuchala. Po několika minutách strávených ve vídeňské ranní špičce jsme dorazili k Schönbrunnu. Letní sídlo Habsburků se nám otevřelo v celé své kráse. Ačkoliv to nebylo v plánu, povedlo se nám podívat se i dovnitř. Pan průvodce to domluvil výborně! Interiéry byly - stejně jako exteriéry - ohromující. Na konci prohlídky se o slovo přihlásilo počasí. Naše deštníková party mohla začít.
V centru Vídně jsme si prohlédli nádherné budovy tohoto historického města – Hofburg, muzea, novostavby z 20. století, kostely (jmenujme například Peterskirche) a mnohé další objekty. Fotoaparáty cvakaly, deštníky se kývaly pod náporem větru, zuby některých dokonce i drkotaly. Tuto zvukovou kulisu ale pravidelně přerušil pan průvodce, který nám poskytl mnoho zajímavých informací o místech, kterými jsme právě procházeli. Neohroženě jsme pokračovali dále. Mnozí vypadali, že je počasí velmi zmáhá, někteří měli problém jít dál.
 Rázem ale všichni ožili, když byl vyhlášen rozchod. Během chvíle se skupina rozutekla z Kärntnerstraße do okolních ulic a obchodů. Na řadu tedy přišla gastronomická část exkurze. Výlohy byly plné cukroví a čokoládovými pochutinami. Hlavní zájem se samozřejmě soustředil kolem jmen, resp. značek. Tedy na Hotel Sacher a Sachrův dort (vídeňskou sladkou specialitu), na vídeňský řízek, který s přehledem obsáhnul polovinu talíře.  S plnými nákupními taškami, batohy a břichy jsme autobusem odjeli obdivovat novodobou památku Hundertwasserhaus, tedy budovu postavenou rakouským architektem s českými kořeny. V podvečer jsme Vídeň opouštěli, zamávali jsme Prateru a vyrazili zpět do Čech, přesněji do těch jižních, kde byl připraven nocleh číslo dvě.
Druhý den ráno nás čekala dvousetkilometrová cesta so Salzburgu, města spjatého s hudebním géniem Wolfgangem Amadeem Mozartem. Počasí se nám rozhodlo nabídnout svou vlídnější tvář, deštníky jsme tedy mohli s úsměvem zahodit. Nic tedy nebránilo vychutnat si druhou část výletu plnými doušky. Přes most s uzamčenými láskami jsme se dostali do historické části Salzburgu. V ní nechyběla prohlídka Getreidestraße, tedy té ulice, kde můžeme nalézt světové značky. Kromě světových značek zde najdete rodný dům W. A. Mozarta. Prodejna obchodního řetězce v přízemí nabízela Mozartovy koule, světově známou pochutinu z pistáciového marcipánu, nugátu a tmavé polevy. Mnozí z nás tedy skutečně stylově zakoupili tuto pochoutku právě tam. Tím ale procházka nekončila. Prošli jsme částí města s množstvím církevních staveb, kde byly domy hodnostářů a také salzburská dominanta der Salzburger Dom. Tento dóm, resp. Katedrálu sv. Ruperta a Virgila, jsme navštívili a prohlédli si varhany, na které hrával i sám Mozart. Podle pana průvodce navíc tyto varhany tvoří ‚středověké stereo‘, neboť další části píšťal byly také na bočních zdech a byly propojeny v jeden systém. Během vyhlášeného volna bylo možné prohlédnout si pevnost Hohensalzburg. Tu ale navštívila pouze hrstka z nás. Většina se opět rozutekla za nákupy a za obědem.
Odpoledne jsme Rakousko opustili. Cesta byla klidná, pro některé dlouhá (z různých důvodů), ale nakonec byly veškeré potřeby všech uspokojeny. Domů jsme přijeli k jedenácté hodině večerní. Výlet rázem skončil, zbyly už jen vzpomínky na něj. Nezbývalo nic jiného, než se rozloučit s nádhernými městy a jejich úctyhodnou historií. Jisté je jedno – mnozí z nás tam jistě nebyli naposledy. Auf Wiedersehen, Wien und Salzburg, auf Wiedersehen, Österreich!  ... a trocha foto ZDE.
Tadeáš Šťástka, 4. B

Ukliďme svět - 18.9.2014

Ve čtvrtek 18. září proběhla další ze série akcí „Ukliďme svět“. Tentokrát jsme šli uklízet Střížovický vrch a někteří dobrovolníci z řad našich žáků navíc sbírali odpadky již podél cesty od školy směrem na Klíši. Téměř 90 nadšenců (z toho 66 žáků gymnázia!) se sešlo na úpatí kopce ve Střížovické ulici a na povel profesorek Neubauerové, Petrové a tří dalších organizátorů z DDM vyrazilo na lov.
Že jsou lidé čuňata a že naši spoluobčané nejsou líní na vycházku do přírody vzít láhev něčeho dobrého a po vypití ji zde zahodit, tomu se nikdo – bohužel – nediví. Že je někomu vedro a odhodí svetr – no, asi se mu nelíbil. Že se v lese povalují rozbité hračky, ví každý, kdo viděl Kukyho. Trochu záhadou je, jak se do lesa dostanou elektrospotřebiče – že by někdo šel do lesa s prodlužovačkou, aby si zde mohl zapojit topinkovač, si lze představit jen při hodně bujné fantazii. Ale nač nestačí ani ta nejbujnější fantazie, to je pohozená záchodová mísa… Ano, jsou lidé, kteří nedokážou jít jinam než na svůj oblíbený záchod. Možná jsou i tací, co mají ke své míse tak důvěrný vztah, že ji pro jistotu s sebou vláčí i na výlet. Ale když už tu mísu tak milují, proč ji – u všechvšudy – v tom lese zahodí??? No nic, my, co se raději procházíme čistou přírodou a není nám zatěžko pro to něco udělat, uklidíme i porcelánovou mísu. Ale Záhada zůstává. Fotogalerie k akci ...
Michal Kulič, V7.A

Ukliďme svět - 14.4.2014

Kampaň "Ukliďme svět" probíhá již řadu let a Gymnázium Jateční ji pravidelně podporuje. V pondělí 14. dubna se uskutečnila akce, při které se uklízelo údolí Dobětického potoka. Na zastávce Dvojdomí se v 16 hodin sešlo na 100 lidí – z toho 40 žáků našeho gymnázia a profesorky Z.Neubauerová, A.Petrová.
Přivítal nás silný déšť a krupobití, nikdo však úklid nevzdal a neotočil se domů. Mnozí z nás toto malebné údolí viděli poprvé. Bohužel bylo odpadky doslova zaplavené, a tak se pytle dobrovolníků plnily neuvěřitelně rychle. Kromě četných petlahví, kartónů a papírů se mezi „úlovky“ zařadilo pár batohů, kufr, pneumatika, vysavač a sekačka. Jedna skupina dokonce našla zvířecí lebku, kterou ihned darovala profesorce Petrové… Po hodině uklízení byli všichni odměněni možností ohřát se u ohně a opékat špekáčky. Přitom jsme rozvíjeli představu, kam se vydáme příští rok. Fotogalerie k akci...
Michal Kulič, V6.A

Nekupujme si jejich životy! - březen 2014

První ročníky navštívily program ústecké zoo zaměřený na problematiku ochrany zvířat a rostlin z hlediska Washingtonské úmluvy (CITES). Po úvodní přednášce v Zooškole se účastníci rozptýlili po zoo s pracovními listy a hledali odpovědi na otázky. Na závěr proběhlo vyhodnocení i diskuze na dané téma. Žáci byli překvapeni vysokou úmrtností pašovaných zvířat i tím, že se na nelegálním obchodu mohou podílet jako turisté, kteří si nakoupili suvenýry (schránky měkkýšů atp.).
Prohlédněte si malou fotogalerii ZDE. Fotografie pořídila E. Hypiusová (1.A)
Mgr. Matesová

Debatní liga - 9.2.2014

Tým debatního klubu našeho gymnázia ve složení Josef Šulc, Zdeněk Zrůst a Denisa Svobodová obsadil v neděli 9. února se čtyřmi vítězstvími z pěti debatních střetnutí druhé místo na celostátním kvalifikačním turnaji XIX. ročníku soutěže Debatní liga v Letohradě. Tento úspěch znamená průběžné šesté místo v celkovém pořadí Debatní ligy, které zajišťuje postup do republikového finále. V něm se na přelomu dubna a května utká osm dlouhodobě nejúspěšnějších týmů. Žáci tak po pátém místě z předchozího kvalifikačního turnaje potvrdili, že v této sezóně patří mezi tuzemskou debatní špičku.
Mgr. Gerberová

Den dobra s Jatečkou - 19.12.2013

Každým rokem před Vánocemi probíhá ve škole projektový den, který je naučný, ale hlavně zábavný. V loňském roce přišel jeden ze studentů 4. ročníku s nápadem připravit program pro Ústečany, udělat něco významného – nějaké dobro pro někoho jiného. Myšlenka nás velmi zaujala, ale protože bylo málo času na přípravu, k realizaci došlo až před letošními Vánocemi.
Studenti z každé třídy kontaktovali zařízení, se kterým chtěli spolupracovat. Naplánovali program, domluvili si návštěvu, vše připravili a 19. prosince své nápady realizovali. Některé třídy se dokonce rozdělily a připravily program pro více účastníků. Studenti tak navštívili mateřské i základní školy, zařízení sociální péče, ZOO, útulek pro opuštěná zvířata, nemocnici, po domluvě s okolními mysliveckými sdruženími odnesli potravu do vybraných krmelců či potěšili bezdomovce a osoby handicapované.
Sami studenti hodnotí takto realizovaný projektový den jako neopakovatelnou zkušenost,  shodli se na tom, že prožili nádherné okamžiky, že v některých chvílích nemohli ani mluvit, jak byli dojatí. Někdy se říká, že je současná mladá generace málo empatická, ale akce Gymnázia v Jateční ulici v Ústí nad Labem ukazuje, že tomu tak není a že nemusíme mít obavy z chování dnešní mládeže v budoucnosti!
Mgr. Skalská

Exkurze do Drážďan pro studenty němčiny z 1. ročníků - 12.12.2013

Naše gymnázium pořádá každoročně jednodenní exkurzi do Drážďan, určenou pro žáky 1.ročníků a kvinty, kteří studují německý jazyk.
Cílem je seznámit se s významnými památkami v centru města (Frauenkirche, Semperoper, Hofkirche, Schloss, Fürstenzug, ….), navštívit obrazárnu ve Zwingru  a samozřejmě si i vychutnat atmosféru vánočního trhu či si procvičit jazykové schopnosti při nákupu dárků.
Letošní exkurze byla obzvláště vydařená. Počasí slunečné, studenti dochvilní a spokojení, atmosféra vánočních Drážďan báječná.         FOTOGALERIE z akce
Z.Neubauerová

Návštěva "Českého muzea hudby" - 4.12.2013

Kvinta navštívila České muzeum hudby a prohlédla si expozici hudebních nástrojů - od renesance po současnost. Fotogalerie ZDE.
Mgr. Ivanová

Vánoce patří dětem - podzim 2013 (31.11. ukončení)

Akce "Vánoce patří dětem" vznikla na podporu dětí v dětských Klokáncích.
Klokánek je zařízení spadající pod Fond ohrožených dětí ČR a jsou zde děti snad s nejtragičtějším osudem: děti týrané psychicky a fyzicky, pohlavně zneužívané, odebrané rodičům z důvodu nelidského zacházení či špatné péče. V Klokánku jsou děti od několika měsíců do 18 let věku. Cílem akce bylo připravit co nejvíce krabic plných dárků pro děti z Klokánků v celé ČR. Úkolem bylo klasickou krabici od bot včetně víka polepit dárkovým papírem a naplnit dárky pro děti, věcmi pro chlapce, nebo holčičku ve věkové kategorii 2-4, 5-9 nebo 10-14 let. Označit etiketou, aby bylo jasné, komu je krabice určená. Vítaná byla směs oblečení, hraček, školních potřeb, hygienických potřeb a sladkostí. Takto zabalený a označený dárek bylo nutné odevzdat nebo poslat na sběrné místo, odkud byly krabice podle potřeby distribuovány do jednotlivých zařízení Klokánků.
Žáci naší školy se připojili k této akci a podařilo se jim naplnit 38 krabic plných dárků  –hraček, oblečení, kosmetiky… Každá krabice byla označena, komu je určena (věk + pohlaví). Přednostně jsme zásobili Klokánek v Ústí nad Labem (zde bylo pro děti potřeba 20 krabic), zbytek dárkových krabic jsme odvezli do Černčic - na sběrové místo v Ústeckém kraji.
Mgr. Skalská

Za škodovkami do Mladé Boleslavi – listopad 2013

Žáci zeměpisného semináře navštívili muzeum a provoz automobilky ŠKODA v Mladé Boleslavi. Tato firma je nejvýznamnější firmou v České republice. Vyrábí nejprodávanější modely na českém trhu a zaměstnává i s pobočnými závody téměř 27 tisíc lidí.
Muzeum se nachází v historické budově, kde celá historie podniku začala ještě pod názvem Laurin & Klement. V současnosti je rok po rekonstrukci a je rozděleno do tří částí – první s názvem „Tradice“ představuje největší skvosty automobilky, druhá s názvem „Evoluce“ provádí historií značky a nakonec třetí „Preciznost“ se zabývá výrobou a restaurováním vozů. Z provozu jsme si mohli prohlédnout motorárnu a lisovnu.
Celkově se exkurze líbila, jen zamrzelo, že jsme neviděli i další výrobní linky nebo prototyp vozu Škoda 110 Super Sport, který si zahrál hlavní roli ve filmu Upír z Feratu. Malá fotogalerie s popisky ZDE.

Mgr. Pavla MATESOVÁ

Krajské kolo ekologické olympiády - 11.10. až 13.10.2013

Krajské kolo ekologické olympiády proběhlo v Klášterci nad Ohří. Z naší školy soutěžila tři družstva. Studenti museli zvládnout náročný test, poznávačku a dva praktické úkoly. I přes nepřízeň počasí se nakonec jednomu z našich týmů, ve složení - Eliška Novotná, Mája Millerová, Standa Gajdoš, podařilo zvítězit. Studenti postupují do celostátního kola.
Mgr. Vitverová

Berlínská exkurze - 2.10.2013

Ve středu, v brzkých ranních hodinách se žáci druhého ročníku a sexty našeho gymnázia sešli před budovou kolejí připraveni na celodenní výlet do Berlína.
Již za necelé tři hodiny jsme se mohli těšit z pohledu na ulice Berlína. První zastávkou se stala prohlídka dvojice kostelů – pamětní kostel císaře Viléma. V těsné blízkosti stál starý a nový, moderní. Silným okamžikem byla návštěva KeDeWe, obchodního centra nám dobře známého z hodin německého jazyka i s labužnickým patrem, což byl zážitek na celý život. Psychicky náročnějším již byla prohlídka Židovského památníku obětem holokaustu.
 Na cestě k budově Říšského sněmu se nám naskytl úžasný pohled na Vítězný oblouk. Před samotným vstupem do sídla Reichstagu jsme prošli bezpečnostní prohlídkou včetně kontroly identity. Ale stálo to za to. Výhled ze střechy na celý Berlín byl okouzlující. Díky krásnému počasí bylo opravdu vidět vše.
 Následoval spěšný odchod na Berlínské nádraží. Cestou jsme si při zastávkách prohlédli další místní památky a zajímavosti. Z dálky jsme viděli Berlínská muzea, na která nás upozorňovali němčináři, ale bohužel na ně nezbyl čas. Následovalo poslední rozloučení s Berlínem v obchodním centru a večerní cesta domů.
Zpět jsem jeli unaveni, ale obohaceni o mnoho skvělých zážitků, za něž vděčíme především našemu pedagogickému dozoru.                                      FOTOGALERIE z akce
Veronika Plevová, Jan Janovec II.B

Den Sigmunda Freuda - 23.9.2013

23. září 1939 v Londýně zemřel Sigmund Freud – zakladatel psychoanalýzy. Jako vzpomínku připravili studenti 3.C výstavu, kterou věnovali právě této významné osobnosti. Vedle životpisných údajů a vysvětlení některých Freudových teorií byla výstava doplněna dobovými rekvizitami (knihy, oblečení, psací pomůcky).
Mgr. Skalská

Exkurze Doly Bílina - červen 2013

Každoročně se žáci zeměpisného semináře (společně s jejich učiteli) vydávají do Dolů Bílina. Návštěvy těžebních oblastí ale nepatří jen do variant školních exkurzí -v současnosti jde o jednu z nejvyhledávanějších turistických atraktivit severočeského regionu.

Malá fotogalerie s popisky ZDE.

Studentské volby

Studentské volby jsou součástí programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který je zaměřený na podporu aktivní účasti mladých lidí v občanské společnosti.
Cílem modelových voleb je přiblížit studentům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem České republiky a podpořit dialog týkající se správy věcí veřejných jak mezi studenty, tak mezi nimi a pedagogy. Projekt se rovněž snaží vzbudit ve studentech větší společenskou angažovanost a zvýšit tak počet prvovoličů v klasických volbách.
Gymnázium Jateční se do studentských voleb zapojuje pravidelně. Ve škole tak proběhly volby parlamentní (duben 2010), krajské (září 2012) i prezidentské (prosinec 2012).

Stránky programu "Jeden svět na školách" ZDE a ohlas voleb v médiích ZDE.

Exkurze do Berlína - říjen 2012

Usadit čtyřicet neklidných studentů do autobusových sedadel, uklidnit řidiče, že jsou to doopravdy studenti gymnázia a ne dravá zvěř, a zároveň neztratit nervy je v podstatě nadlidský výkon, ale profesorské duo ve složení Zdeňka Neubauerová a Jitka Novodomská to zvládlo bez sebemenších problémů. Teď už nám už nic nebránilo, abychom si vytáhli své svačiny z batohů a vydali se vstříc Berlínu.
Po cestě, která se nám zdála chvilkami nekonečná, jsme vykročili (pravou nohou) z autobusu přímo před skvostným zámkem Charlottenburg. Další zastávkou byl západní Berlín. Prošli jsme jednou z nejznámějších ulic Berlína - Kurfürstendamm až ke stanici ZOO, kde si mnozí z nás připomněli příběh Christiane F. Cestou nám doslova vyrazil dech kostel Gedächtniskirche, který se těm klasickým českým podobal leda tak pojmenováním „kostel“. Dotkli jsme se zbytků Berlínské zdi, u které jsme nezapomněli pořídit několik fotek. Naší návštěvě neuniklo ani Sonycetrum zářící všemi barvami a berlínský „chodník slávy“. 
Berlín už začínal žít nočním životem a my toho měli akorát tak dost. Byl ten nejvyšší čas vydat se do hotelu na okraji Berlína.  Po  poněkud chaotickém vběhnutí do hotelových pokojů nás nejvíce uchvátily dvě „skříně“, ze kterých se v zápětí vyklubala toaleta a sprcha. Všichni si tohoto, pro někoho bojového (zvláště pro ty co se v noci přetahovali o jednu deku z důvodu odcizení té druhé) ubytování užívali. Večerka nastala úderem osmé hodiny, informace o neomezené večerce mohu silně popřít.
V ranních hodinách se nikomu nechtělo vystrčit ani jednu nohu z postele, ale vydatná snídaně se stala dostatečnou motivací. Se sbalenými taškami a plnými žaludky jsme opět nasedli do autobusu a vydali se do nitra východního Berlína, konkrétně k Braniborské bráně, kde jsme opět pořídili hned několik společných snímků. Kráčeli jsme po ulici Unter den Linden a zároveň pozorovali výlohy luxusních obchodů, pokochali jsme se pohledem na další ohromující stavbu - Berlínský dóm a navštívili Muzeum antických dějin plné podobizen dobových vládců. Viděli jsme toho opravdu až až, ovšem tím naše dvoudenní prohlídka nekončila. Vrcholem dne byla (nejen svou výškou) televizní věž  Fernsehturm. Z výšky 368 metrů máte pocit že vám Berlín leží přímo na dlani.
Zakončení celého zájezdu se neobešlo bez rozchodu, ve kterém hrály hlavní roli naše peněženky. Nikomu se nechtělo ulice Berlína opouštět, ale řidič autobusu již netrpělivě čekal a s ním i dlouhá cesta domů. Další a zároveň konečnou zastávkou bylo Ústí nad Labem a naše domovy.

Zuzka Šimáková, 2.A                                                           Fotogalerie z akce ZDE

Exkurze studentů 3. ročníku do Itálie - 20. až 29. dubna 2012

Reportáž formou komentované fotogalerie ZDE.

Exkurze planetárium – 13.3.2012 (4. ročníky, oktáva)

V úterý 13. března 2012 jsme zavítali do Prahy, kde nás „čekala“ exkurze do planetária. A rozhodně nebyla jen taková obyčejná. Ihned po vstupu do budovy nás překvapí množství vesmírných modelů, těles a informací. Ano, na programu bylo něco se dozvědět o vesmíru. Mezi ty nejzákladnější znalosti patří například to, že vesmír vznikl Velkým třeskem přibližně před 13,7 mld. let.
          Kromě jiného jsme se dozvěděli, jak fungují hvězdy, jejich dělení, zánik a vznik, také galaxií, mlhovin, ale nakonec i planet. Pochopili jsme i pojmy jako například Planckova délka, světelný rok aj.
Ale co všechny návštěvníky – tedy i nás rozhodně příjemně potěšilo? To když pořadatelé na hvězdnou oblohu, pod níž se ocitnete, vyznačili souhvězdí severní a jižní oblohy a neunikli jsme ani zdůvodněním, jak přišly ke svým jménům.
          Mimo těchto informací se dozvíte, co se stane s naší nejbližší hvězdou, Sluncem za miliardy let. Už nyní je v polovině svého života a i když ji považujeme za dárce života, v budoucnu se stane pro nás zabijákem…

Ale musím být stručný, tudíž: najdete zde spoustu znalostí o vesmíru. Jednoznačně doporučuji.
Baví vás vesmír? Jeďte do planetária. Budete ohromeni. Jako já!    Fotogalerie ZDE.

Michael Hájek, 4. A

Za jaderným reaktorem - 19. 12. 2011 (exkurze jednoletého semináře z fyziky)

Dne 19. prosince 2011 podnikl náš fyzikální seminář „výlet“ do Prahy na Matfyz, kde sídlí jaderný reaktor fakulty jaderného inženýrství ČVUT.
Na tuto exkurzi jsem se velice těšila, neboť jsem neměla žádnou představu o tom, jak je reaktor velký, jak vypadají regulační tyče. Také druhá část  - návštěva  muzea s expozicí o vynálezech a vynálezcích vypadala velmi lákavě.
Náš velký den započal na ústeckém nádraží, kde jsme nastoupili do pomalejšího z rychlíků a namířili si to ku Praze. Cestu jsme si krátili hovorem, později pro celkovou únavu i hromadným odpočinkem v podobě lehkého spánku. V Praze nás přivítal chladný vítr a námraza. Díky vitalitě doprovázejících profesorek jsme nemuseli zbytečně utrácet peníze za lístky na autobus a po deseti minutách svižné chůze jsme stanuli před sympatickou budovou MFF UK.
Uvnitř budovy jsme čekali na obsluhu reaktoru, která by se nás ujala. Tento čas jsme využili k monitorování studentů a nasávání fyzikální atmosféry dýchající na nás ze všech stran. S příchodem kýžené osoby jsme se vrhli do šaten. Tam jsme odložili svá příruční zavazadla a oblékli se do žlutých plášťů, které nás odlišovaly od zkušených pardálů v bílém. Některým byl ještě připevněn dozimetr a už se postupovalo dál k registraci.
Zaregistrovaní a prověření počkali na ochozu již blízko reaktoru. Tento prostor zdobily světelné obrázkové modely z jaderného prostředí, na něž jsem se pro jistotu snažila nedívat, aby se mi nepropálila sítnice oka. Když jsme byli všichni hotovi, rozdělili si nás provádějící na dvě skupiny.
Naše skupinka se rozestavěla kolem neaktivního reaktoru a sdělovala si poznatky. Nedověděli jsme se nic moc nového, jen frustrující informace o tom, jak je reaktor malý, slabý a že ani není napojen na generátor. Slastný okamžik uzření regulačních tyčí však toto zklamání zmírnil. Nejméně záživnou částí exkurze byl pobyt ve velínu, ale na naše přání byl reaktor přetížen a my mohli na vlastní kůži pocítit varovné signály počítače a následné spuštění bezpečnostních tyčí.
Pak jsme seběhli dolů pod velín. Zjistili jsme tu, že si sami vyrábí vodu (moderátor), aby měli jistotu, že neobsahuje žádné ionty solí nebo minerální látky. Směli jsme si potěžkat cihly, které tvoří ochranné obložení reaktoru, nebo si vychutnat pocit moci s palivovou tyčí v ruce. I zde však přišlo menší zklamání - za celou existenci reaktoru nevytvoří žádný jaderný odpad!
Při odchodu se každý z nás musel nechat proměřit anglicky mluvícím přístrojem, v šatně jsme svlékli žluté pláště a nasedli na metro, které nás dovezlo k muzeu. Obě expozice (Motýli, Vynálezci a vynálezy) byly zajímavé, zábavné a přínosné. Pokochala jsem se především výstavou minerálů a otisků těl trilobitů …

Exkurze se mi moc líbila. Bylo příjemné vidět reaktor a život kolem něj na vlastní oči… více o reaktoru na adrese www.reaktorVR1.eu

Katka Klímová, 4. A                                        

POTTEROMÁNIE - 19.10.2011

Ve středu 19. 10. 2011 se v odpoledních hodinách uskutečnila v budově Gymnázia v Jateční  další zajímavá akce – Potterománie! Účastníci se stali na několik hodin žáky Kouzelnické školy v Bradavicích, při slavnostním nástupu „mluvil“ kouzelný klobouk, který rozřadil studenty do známých kolejí. Potom se studenti věnovali pilně dlašímu programu, např. stolním hrám s motivy H.P., výuce lektvarů nebo turnaji ve famfrpálu. Občerstvit se mohli v Prasinkách, prošli také Zakázaným lesem (stezka odvahy).

Akce se účastnilo 14 dospělých a přes 70 dětí - všem se nápad moc líbil. Fotogalerie k akci ZDE a časopis ZDE.

IQ park Liberec - 10. 10. 2011 (exkurze 2. A, 2. C)

  Naši školní fyzikální exkurzi jsme začali odjezdem v 7,20 z Hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Po zhruba hodině cesty vlakem jsme ale byli překvapeni výlukou Českých drah. Přestupovali jsme z nádraží v Horní Polici na autobus typu Karosa, sloužícího už od dob komunismu. Naštěstí žádná technická porucha nenastala a pojízdná krabice nás dovezla, myslím, do České Lípy. Odtud jsme mířili opět vlakem rovnou do Liberce.
  Po zastávce na WC v IQ parku následovala krátká instruktáž a my se vydali do první místnosti, kde byly převážně optické klamy – Hlava na talíři byla hlavně na focení, daleko větší zábava byla s mozaikou sirek s logem IQ parku, kde se dvě strany přetahovaly o to, kdo vytlačí zajímavější tvar. Druhou místnost jsem jen tak prolétl, protože mě čekalo zrcadlové bludiště. Po několika naraženích hlavou do zrcadel jsem nakonec našel cestu ven.  Na konci byla šikmá místnost s kulečníkem bez koule a kymácející se tunel, ze kterého se mi akorát udělalo špatně.
  Druhé patro bylo o poznání zajímavější. Od kruhového bludiště s kuličkou, kterou jste aspoň se dvěma pomocníky měli dostat do cíle, po výrobu co nejhezčích a nejdelších bublin. Těžké bylo zavázat botu jen pomocí kleští a vyndat ježka z klece (byl nějaký zaseklý). Vyloženě pro zábavu byl invalidní vozík a hasičská tyč. Soutěžilo se hlavně u hlavolamů, přístrojů na frekvenci (ťukání do tlačítka) a co nejrychlejší reakci (to už byla výzva).
  Jestli bylo druhé patro zajímavější, tak to třetí pak bylo tím nejlepším. Morseova abeceda, zvukové pexeso, magnet, moderování počasí. Mohli jste i proběhnout na krátké dráze a zkoumat vaši reakci a rychlost. Zajímavé bylo zkreslení globus versus mapa.
  Poslední patro sloužilo hlavně větším pokusům – Foukání děla na nosiče CD, fakírské lůžko plné hřebíků. Největší vyžití skýtala termokamera, kde jste mohli zkoumat neprokrvené části těla (u mě zvítězil zelený nos). Po skončení exkurze jsme měli rozchod v Babylonu, jehož součástí je IQ park, aquapark, bowling, obchody a restaurace. Je tedy opravdu obrovský. Protože bylo málo času, vyzkoušeli jsme si v ČR neznámou hru LaserGame. Sice stála celkem dost peněz, ale pro nás to byla povinnost.
  Po jídle už následoval odjezd, opět s výlukou v podobě chroptějícího autobusu. Přijeli jsme do Ústí po páté hodině.
Exkurzi bych zhodnotil jako velmi úspěšnou a zábavnou, pravda, počasí se nám moc nevydařilo, ale to v komlexu Babylonu nějak nevadilo. Určitě někdy vytáhnu rodinu nebo kamarády a pojedu se do IQ parku znovu podívat.

Jan Houška, 2. C              Fotogalerie k akci ZDE.  

Vzhůru na Milešovku - 27.9.2011

Motoráčkem z minulého století se vydalo dvacet pět kvartánů do Bořislavi (přes Úpořiny).
Po žluté TZ jsme dostali do obce Bílka, kde nám místní patriot ukázal novou kapli patrona země České sv. Václava a pak už nic nebránilo stoupat po červené k vrcholu. Cesta to byla strmá, ale příjemná i pro ty, kteří turistice opravdu neholdují.

Hromová hora nás přivítala sluníčkem a mlhou, která bohužel zabránila dalekým výhledům. Po větru či bouřce (bohudíky) ani vidu ani slechu. Zato jsme se stali terčem okřídlených mravenců, kteří zhatili nejen přednášku, ale i delší pobyt na rozhledně.
Seznámili jsme se s historií i současností meteorologických měření, snědli jsme poslední části svačiny a vydali se po modré TZ směr  Velemín. Cesta dolů byla sice o hodně delší, ale jednodušší než ta nahoru. Jak jsme se blížili k civilizaci, tak se od nás vzdalovala námi pokořená hora, královna Českého Středohoří. V Chotiměři jsme nasedli do vlaku, a kdybychom nemuseli v Lovosicích přestupovat, určitě by někteří únavou usnuli.
A protože Petr s Tomášem dodali své fotografie, uvidíte, že sledovat České středohoří z výšky stojí za to ve fotogalerii ZDE.

K. Řádková, předmětová komise fyziky

JATEČKA V NOVÉM

Od začátku tohoto školní roku mohou žáci a vyučující využívat prostory v nově postavené budově školy.
Po dlouhých letech má škola jídelnu, dostatečně velkou tělocvičnu a menší aulu s knihovnou. Od 2. září byli žáci postupně seznamováni s novým prostředím, slavnostní otevření vyvrcholilo dne 6. září 2011.
Tento den v aule školy proběhla beseda a autorské čtení se spisovatelkou I. Březinovou - bývalou absolventkou školy, v nádherné sportovní hale se utkali ve volejbalu učitelé s žáky a v učebně výtvarné výchovy se malovalo na trička s logem školy.

Akci finančně podpořily: Jatečfond, bezpečnostní fima Roger - security a firma Provident.

Zobrazit