Poslední úprava: Svoboda dne 28.4.2017

Soutěž "Víš, kde žiji?" – duben 2017

Soutěže "VÍŠ, KDE ŽIJI?" vyhlašuje Krajská skupina Klubu ekologické výchovy Ústeckého kraje. Posláním soutěže je zviditelnění kulturních památek, přírodních a jiných zajímavostí z okolí místa, ve kterém žijeme. Letošního osmého ročníku se poprvé zúčastnila i naše škola. Filip Danihelík z kvarty si společně s Karolínou Kurendovou ze ZŠ Povrly vybral Kozí vrch. Obhajoby se konaly na Magistrátu města Mostu společně s ekologickou konferencí. V kategorii středních škol tým získal druhé místo. Blahopřejeme!
Mgr. Pavla Matesová

Vědomostní soutěž projektu Emise (finále) - duben 2017

V lednu jsme úspěšně absolvovali okresní kolo vědomostní soutěže GYMKOM, která je součástí projektu Emise. Obě tříčlenná družstva složená z žáků kvarty postoupila do celostátního finále, které proběhlo 25. 4. 2017 na Slezském gymnáziu v Opavě. Vyrazili jsme o den dříve a během pětihodinové cesty vlakem jsme si ještě opakovali učivo. V průběhu úterního dopoledne jsme řešili úlohy, které se týkaly biologie, zeměpisu, chemie, matematiky a fyziky. Kromě vyplňování testových otázek jsme si vyzkoušeli práci s kalorimetrem, zkoumali jsme chemické vlastnosti látek a poznávali organizmy. Náš tým ve složení F. Danihelík, A. Kimlová, A. Fajstaver se umístil na 2. místě, J. Bílý, P. Ebermann a V. Saidl obsadili místo 5. Soutěž se v letošním roce pro nás konala poprvé, ale budoucí kvarta se má na co těšit.
A.Kimlová, autor fotografie P. Matesová

Zlatý list - duben 2017

Na letošní 45. ročník přírodovědné soutěže Zlatý list jsme vyslali zabojovat tři družstva. Družstvo mladších se umístilo na pěkném desátém místě. Hlídky starších (7. - 9. třída ZŠ) obsadily druhé a třetí místo s minimálními rozdíly na první příčku. Na fotografiích jsou členové nejúspěšnějšího týmu ve složení: Filip Danihelík, Tereza Kokšalová, Michaela Musilová, Aleš Fajstaver, Pavlína Faltínová a Aneta Pražáková.
Žákům tímto blahopřejeme a těšíme se na další ročník. Diplomy ZDE a ZDE.
Mgr. P. Matesová

Vědomostní soutěž projektu Emise - leden 2017

Do okresního kola soutěže GYMKOM, která spadá do projektu „Emise“ Slezského gymnázia v Opavě, jsme vyslali dvě tříčlenná družstva. Soutěž byla rozdělena do tří stanovišť. Jedno z nich bylo zaměřené na matematiku, další na zeměpis a biologii a třetí byl praktický laboratorní úkol. V laboratorním úkolu jsme pozorovali reakce surovin s octem a sodou a určovali jejich pH. Zbytek probíhal formou testů. Tým ve složení J. Bílý, P. Ebermann a F. Šípal soutěž vyhráli, na druhém místě skončili F. Danihelík, A. Fajstaver a A. Kimlová. Na konci dubna se bude konat celorepublikové finále v Opavě, držíme palce!
Mgr. P. Matesová a F. Danihelík, V4.A
autor fotografií A. Fajstaver, V4.A

Soutěž ve sběru baterií a akumulátorů - listopad 2016
I letos jsme se zúčastnili podzimní sběrové soutěže v rámci programu Recyklohraní. Obě kategorie ovládla třída 3.B - vítěz jak za týmy, tak jednotlivce (K. Rodová). Celkově se vybralo 57,1 kg sběru. Všem zúčastněným děkujeme.
autor fotografie Mgr. A. Tlustá

Recyklace s vtipem aneb ze starého nové - říjen 2016
Dne 8. 10. jsem se společně s hrstkou studentů z našeho gymnázia účastnil česko-německého workshopu v Domě dětí. Cílem bylo společně se studenty z Německa využít nepotřebný papír k tvorbě různých výrobků. Pro zklamání většiny zúčastněných nikdo z našich sousedů nepřijel. I tak se nám pár kousků podařilo vytvořit.
J. Koudelka, V5.A
autor fotografie P. Matesová

Ekologická olympiáda v Kadani - říjen 2016
O víkendu 14. – 16. října se tři družstva z naší školy zúčastnila celovíkendové ekologické olympiády v Kadani. Hned v pátek jsme měli splnit teoretickou část soutěže, tj. teoretický test a poznávačku. Druhý den se plnily dva praktické úkoly, což v našem případě znamenalo poptat se občanů, jak vidí rekultivaci v okolí Kadaně a jako druhý úkol jsme dostali navrhnout naučnou stezku v místním parku. Družstvo ve složení Eliška Vinická, Denisa Svobodová a Ondřej Strnad skončilo na hezkém 10. místě!
D. Svobodová, 4.B
autor fotografií PaedDr. J. Eichler

Úklid okolí Jatečky - říjen 2016
Projekt v rámci celorepublikové akce 72 hodin si kladl za cíl zlepšit okolí školy. Ta se nachází v městské periferii a často se setkáváme s nepořádkem. Touto akcí jsme na tento problém chtěli upozornit a začít ho řešit.
Projekt jsme nakonec rozšířili i na vlastní pozemek školy, kde jsme provedli údržbu naučné stezky, například tím, že jsme doplnili nové stromky do části, která se věnuje výškovým vegetačním stupňům naší republiky.
Chtěla bych tímto poděkovat dobrovolníkům: V. Černé, M. Hájkové, E. Poživilové a A. Vonešové z 2.D.
Mgr. P. Matesová - fotografie

Naučná stezka v areálu školy - červen 2016
V areálu školy jsme vybudovali "naučnou stezku" tematicky zaměřenou na Ústecký kraj. Na osmi tabulích se věnujeme především přírodním podmínkám kraje. Textovou část jsme doplnili vhodnými pomůckami. Například tabule charakterizující místní podnebí je doplněna meteorologickou budkou s elektronickou meteorologickou stanicí. Zajímavé je i stanoviště popisující faunu s ptačími krmítky a budkami. Sice se nám tu ještě žádný opeřenec nezabydlel, ale krmení úspěšně mizí. Nejnáročnější bylo vybudovat prostor, na kterém vysvětlujeme princip výškové stupňovitosti. Ve svahu jsme vysázeli mladé duby, buky, jedle a borovice. O výsadbu se průběžně staráme. Ke všem zastávkám jsou připraveny pracovní listy, proto neváhejte náš projekt navštívit.